Blago iz Vaše Škrinje

2024-04-15T12:58:24+00:00

Ljudski je život splet ugodnih i neugodnih trenutaka, i emocija koje se uz njih vežu. Ponekad ugodne trenutke podrazumijevamo i ne prepoznajemo ih kao vrijedne resurse. Kada bismo naučili usmjeriti svoju pažnju na zapamćivanje svih pozitvnih životnih iskustava, ma koliko mala ona bila, život bi imao veći potencijal. Ovo svakako ne znači da neugodna iskustva trebamo potiskivati. Za takva iskustva i emocije koje ona izazivaju, na raspolaganju su brojni mehanizmi suočavanja i reagovanja, koji se također usvajaju učenjem, tokom ranog razvoja uz odrasle koji brinu o nama, ili kasnije u životu, uz podršku profesionalaca. Svi životni događaji za koje vežemo ugodne emocije, predstavljaju resurse koji se nalaze unutar nas samih, a uvijek su nam dostupni kroz prisjećanje. Možemo ih nazvati blagom, i smjestiti ih u jednu imaginarnu škrinju. Sve što se nalazi u njoj možemo pozivati u pomoć u trenucima kad osjetimo da nam je potrebna podrška.  

Šta može da se nađe u našoj škrinji? 

Za početak, istaknimo vlastite vrline, crte ličnosti i kompetencije koje su nam pomagale da ranije razriješimo situacije koje su bile izazovne, te da ih doživimo kao pozitivna životna iskustva. Uputimo pohvalu sami sebi. Zapišimo sve ono što smo prepoznali kao pozitivno, i nastavimo dopunjavati listu na osnovu svojih iskustva. Proces “sakupljanja” pozitivnih iskustava može nam biti od koristi kada se zateknemo u situacijama koje nisu ugodne, odnosno koje predstavljaju izazov. Na ovaj način vježbamo svjesno koristiti lične resurse pri suočavanju sa novim izazovima, i odabiru načina njihovog razrješenja. 

Rituali, hobi, adaptivne navike i sve ono u čemu svakodnevno uživamo su vrlo bitan dio naše škrinje, koji grade lične osjećaje zadovoljstva i kompetentnosti. Svakodnevno nađimo prostor za ova iskustva koja “pune naše baterije” za adekvatno suočavanje sa izazovima, kad se oni dese. Planiranje i učinkovito obavljanje aktivnosti također je veoma značajno, ono vraća osjećaj kontrole nad našim životom.  

Zbog toga je i osmišljavanje i popunjavanje vlastite škrinje važan zadatak. Možete ga raščlaniti na nekoliko podciljeva i koraka za ostvarivanje svakog od njih. Zapisujte sve ostvarene pomake, ma koliko mali bili, kao podršku sebi u ovom procesu. Blago mogu predstavljati i međuljudski odnosi, odnosno krugovi podrške iz Vaše okoline. Stoga je važno mapirati odnose i osobe koje su imale, ili trenutno imaju značaj, u obogaćivanju vaše škrinje blagom. 

Kroz proces osmišljavanja škrinje, gradimo svijest o njenom sadržaju, odnosno svojim potrebama i emocijama, sposobnostima, iskustvima i zdravim odnosima. Ovo bogatstvo nalazi se u svakom od nas, potrebno ga je ugledati i vrednovati kao blago koje ono zaista i jeste.  Vaše blago u škrinji.