Naziv projekta:
Profesionalna orijentacija praktična obuka i stručno osposobljavanje („Pro-Poso“)
Menadžement projekta:
Fondacija Wings of Hope Njemačka:
- Martina Bock, direktorica Fondacije, i menadžerica za projekte u inostranstvu
Udruženje “Progres” Sarajevo:
- Elvir Čaušević, Projekt koordinator
- Sanja Golijanin, Projekt asistent
10 regija u BiH u kojima se projekat implementira
- Bihać; 2. Foča; 3. Goražde; 4. Istočno Sarajevo; 5. Mostar; 6. Prijedor
- Sarajevo; 8. Srebrenica; 9. Travnik; 10.Tuzla.
Ciljevi projekta
- Direktna pomoć traumatiziranim i sekundarno traumatiziranim, mladim osobama, koje traže posao, a koje su zbog posljedica ratnih i postratnih dešavanja u Bosni I Hercegovini socijalno i ekonomski ugrožene.
- Podrška saradnji između firmi i škola, sa ciljem da se učenicima/cama i mladim, odraslim, omogući bolja profesionalna orijentacija, ali i da se pokrene konstruktivan dijalog između teorije i prakse na različitim nivoima. Na ovaj način se daje poticaj obrazovnoj politici koja se orijentira prema aktuelnim potreba tržišta rada u Bosni i Hercegovini.
- Podrška neophodnoj spremnosti za rad na pomirenju, političkoj toleranciji, i stabilizaciji društva, u cjelini, u Bosni i Hercegovini.
- Identifikacija lokalnih projektnih partnera sa zajedničkim projektom, i unapređenje statusa samog projekta kroz kontinuirano jačanje projektne mreže. Indikatori uspjeha na ovom polju su sporazumi o zajedničkoj implemetaciji i sufinanciranju projekta, ali i broj osoba koje su nakon praktične obuke ostali u stalnom radnom odnosu.
- Donosioci političkih odluka u zemlji preuzimaju ovaj model kao primjer za investiranje u mlade ljude u svojoj zemlji.
- Ukazivanje na životne perspektive u vlastitoj zemlji.
Ciljne grupe
- Mladi, odrasli, sa završenom srednjom stručnom školom, do 35 godina starosti, koji aktivno traže posao.
- Osobe slabog imovnog stanja, bez roditeljskog staranja, sa posttraumatskim tegobama, zbog ratnih i poratnih događaja u zemlji.
- Učenici/ce srednjih stručnih škola, koji se školuju za zanatska zanimanja, i izvode praktičnu nastavu direktno kod poslodavca
- Učenici/ce, završnih razreda osnovnih škola, i njihovi roditelji,
Aktivnosti općenito
Ovaj projekt se, prije svega, bazira i nadograđuje na iskustvima i rezultatima rada iz prethodnih šest godina (2013-2018). Projektna mreža koju čine predstavnici škola, poslodavaca i institucija, a koja iz godine u godinu biva sve veća, predstavlja zdrav temelj za nastavak realizacije projekta ali i za njegovu održivost.
Sjednice Savjeta projekta i tematski okrugli stolovi okupljaju relevantne aktere, koji imaju priliku da, u jednoj atmosferi, neopterećenoj političko-pedagoškom manipulacijom, razmijene mišljenja i iskustva, te da zajedno, svako iz svoje perspektive, razmisle o tome kako se dodatno može unaprijediti saradnja između obrazovanja i privrede. Impulsi i ideje iz ovih susreta, na kojima učestvuju akteri iz različitih regija u BiH, se dalje koriste za nadogradnju projekta, i uzimaju u obzir prilikom planiranja budućih projektnih aktivnosti.
U okviru pilot-projekta „Pribiližavanje konceptu dualnog obrazovanja“, u saradnji sa srednjim stručnim školama i partnerskim firmama realizuje se stipendiranje učenika koji se školuju za zanatska zanimanja a praktičnu nastavu izvode direktno kod poslodavca.
Ova aktivnost se trenutno realizuje u projektnim regijama Bihać, Prijedor i Sarajevo, a planira se proširenje na projektne regije Istočno Sarajevo i Tuzla u 2019..
Na polju profesionalne orijentacije realizuju se aktivnosti kao što su prezentacije srednjih stručnih škola u osnovnim školama, održavanje ljetnih škola u srednjim stručnim školama za učenike osnovnih škola, i realizacija posjeta učenika srednjih ali i osnovnih škola lokalnim poslodavcima.
Ove aktivnosti se trenutno realizuju u projektnoj regiji Bihać (Federacija BiH), a planirano je proširenje na projektnu regiju Istočno Sarajevo (Republika Srpska) u 2019..
Potreba za nastavkom i proširenjem ovih aktivnosti istaknuta je na održanim okruglim stolovima.
Uključivanjem projektne regije Istočno Sarajevo (Republika Srpska), u 2019. godini, dobijamo novu projektnu regiju u kojoj će se realizirati aktivnosti iz domena profesionalne orijentacije. Sa ovim aktivnostima biti će unaprijeđeno i produbljeno umrežavanje aktera između dva entiteta u BiH.
Našu projektnu mrežu / Savjet projekta čine predstavnici:
- Obrtničkih komora
- Opština /Općina
- Kantonalnih vlada /Ministarstava
- Poslodavaca/partnerskih firmi
- Udruženja za posao i poduzetništvo
- Entitetskih Zavoda i Službi za zapošljavanje
- Centara za socijalni rad
- Prosvjetno-pedagoški zavodi
Rezultati projekta
- Projekat stalno raste i razvija se zahvaljujući intenzivnom zalaganju svih učesnika. Do sada se projekat realizira u 10 regija u Bosni i Hercegovini, (šest regija u FBiH, i četiri regije u RS-u)
- Kroz proces praktične obuke i stručnog osposobljavanja do sada je prošlo je 674 osobe kod 318 poslodavaca (partnerskih firmi).
- Pored daljnjeg razvoja mreže uspostavljen je i veoma kompetentan i angažiran Savjet projekta.
- U projekat su od 2016. uključene srednje stručne škole u projektnim regijama Bihać, Prijedor i Sarajevo, a planirano je i proširenje u 2019. na projektne regije Istočno Sarajevo i Tuzla.
- Do sada je 35 učenika srednjih škola bilo stipendirano šestomjesečnim stipendijama za izvođenje praktične nastave direktno kod poslodavca.
- Zahvaljujući kontinuiranom radu sa javnošću mediji prate naše uspjehe sa rastućim interesom.
- Poseban uspjeh je postignut u pogledu nacionalnog balansa, odnosno multietničnosti, kako među samim kandidatima praktične obuke tako i u pogledu njihovih poslodavaca, što obzirom na teške preduvjete (loša ekonomska situacija, kompleksne političke strukture) svakako treba posebno istaći.
Zaključak:
Projekat podstiče razvoj jedinstvene politike obrazovanja u oba entiteta u Bosni i Hercegovini. Pri tome se vodi računa o „pravičnoj raspodjeli“ stipendijskih mjesta u svih deset „regija svjetionika“ u zemlji. 19-člani Savjet projekta je multietničkog i multireligijskog karaktera. Njegovim imenovanjem i uspostavljanjem standarda stručnog obrazovanja sličnih onima u zapadnoj Europi, se u okviru projekta na ekonomskoj razini uvježbava pozitivni oblik saradnje. Ovaj oblik saradnje na političkoj razini još nije postignut; polazimo od pretpostavke da uzorna saradnja učesnika projekta i Savjeta projekta ima pozitivan utjecaj i na druge i da također biva podstaknuta i kroz rad sa javnošću. Kandidate u okviru praktične obuke i učenike stipendiste prate i mentorišu suradnici Udruženja “Progres”.
Realizacija projekta je u međuvremenu tako dobra i uspješna da se može govoriti o istinskom doprinosu pomirenju u Bosni i Hercegovini.
Zahvaljujemo se našim njemačkim donatorima:
[/fusion_text]
Galerija
Osnaženi mladi za održivu budućnost
Empowered YOUth for Sustainable Future
Udruženje za psiho-socijalnu podršku i bolju budućnost „Progres“ iz Sarajeva okuplja drugu generaciju učesnika/ca projekta „Empowered YOUth for Sustainable Future“ (Osnaženi mladi za održivu budućnost). Projekat čija je realizacija planirana u periodu 2018. – 2020. godina, obuhvata 7 edukacijskih modula za učesnike/ce sa trenerima iz različitih oblasti, finansijsku podršku realizaciji 10 projektnih ideja učesnika/ca projekta u lokalnim zajednicama iz kojih učesnici/ce dolaze, kao i priliku za učešće u 14. Omladinskom mirovom kampu. Projekat usmjeren ka radu na adekvatnom suočavanju sa prošlošću kreira siguran prostor za učenje i dijalog mladih.
Polaznici/e programa imaju priliku uzeti učešće u dva eksterna modula, petnaestodnevnom programu „Ljetna akademija za interkulturalni dijalog“ u Njemačkoj, koju organizuje Fondacija „Wings of Hope“ iz Minhena, u kooperaciji sa partnerskim organizacijama iz Kurdskog autonomnong regiona Sjeverni Irak, Palestine, Izraela, Njemačke i BiH.
Edukacijski moduli biće realizirani u gradovima iz kojih organizacije, učesnice projekta, dolaze, kako bi učesnici/ce imali/e priliku upoznati se sa radom partnerskih organizacija, kao i sa pitanjima mladih u tim sredinama.
Prva generacija učesnika projekta 2015.-2017., 15 volontera/ki omladinskih organizacija iz cijele BiH, podijelila je svoje impresije koje su nam dale energiju i smisao kako bi smo ponovo, ove godine krenuli u relizaciju zajedničke ideje, obogaćene novim sadržajima koji će biti motivacija svim novim učesnicima/ama, te aktivnostima koje će ojačati njihove resurse, nudeći im priliku za kontinuirano neformalno obrazovanje, razvoj i realizaciju projektnih ideja, dajući doprinos razvoju lokalne zajednice iz kojih dolaze, te priliku za susret i dijalog u sigurnom okruženju.
Naša praksa u radu sa mladima potvrdila je da samo na ovaj način, osiguravajući obrazovanje i slobodu mladim ljudima da steknu nove uvide koji će im pomoći u prevazilaženju, često društveno nametnutih ograničenja, možemo očekivati dugoročnu promjenu koja će doprinijeti unapređenju kvaliteta života mladih, ali i svih građana naše zemlje. U okviru projekta „Osnaženi mladi za održivu budućnost“, kao i drugim aktivnosti koje UG „Progres“ realizira, kreiramo prilike za mlade ljude, u kojima uviđaju svoja prava, te koliko utjecaja i doprinosa imaju i mogu dati zajednici, pružajući im neophodnu podršku i jačajući njihove postojeće resurse. Ovakav pristup doprinosi procesu adekvatnog suočavanja sa prošlošću, te razvija perspektive za održivu budućnost mladih u Bosni i Herecegovini.
Organizacije članice OMZOB mreže:
Omladinski centar „Desnek“ Breza, Udruženje za opštu brigu i prava djece „Naša djeca“ Zenica, Centar za održivi razvoj „COR“ Bihać, Ekološko udruženje „Jezero“ Živinice/Šerići, Vijeće mladih Široki Brijeg, Savjet mladih Pale, Udruženje građana za promociju obrazovanja Roma “Otaharin“ Bijeljina, Senat mladih „Omote“ Bijeljina, Udruženje „Zdravo da ste“ Banja Luka, “Obrazovna inicijativa“ Banja Luka i neformalna grupa „Bosanski Petrovac“.
[/fusion_text]Prva generacija Osnaženi mladi za održivu budućnost 2015-2017
U periodu 2019.-2022. godina Udruženje za psiho-socijalnu prodršku i bolju budućnost „Progres“, u saradnji sa Fondacijom „Wings of Hope“ Njemačka, Centrom za psihotraumatologiju i trauma terapiju „zptn“ Donja Saksonija i Praxisinstitut Klentzan realizirat će prvi put u BiH, Trauma edukacijski program, modularni program, namijenjen profesionalcima pomagajućih profesija, psiholozima/psihologinjama, (socijalnim) pedagozima/pedagoginjama, nastavnicima/cama, odgajateljima/cama, pravnicima/cama, osobama zaposlenim u oblasti (zdravstvene) njege, vjerskim službenicima/ama i drugim zainteresovanim osobama, iz stručnih oblasti trauma pedagogija, trauma savjetovanje, trauma terapija i psihotraumatologija. Višegodišnja iskustva Trauma edukacijskog programa koji gore navedeni partneri implementiraju u brojnim zemljama: Palestina, Kurdski autonomni region Sjeverni Irak, Njemačka, Brazil i El Salvador, potvrđuju efikasnost metodologije i ovog jedinstvenog pristupa rada. Svjesni riziko faktora za nastanak, razvoj i prenos traume u socijalnom kontekstu, proširenje našeg fokusa rada na Trauma polje, uz podršku profesionalaca koji iza sebe imaju predan i prepoznatljiv rad na polju mentalog zdravlja, smatramo neophodnim kako bismo uspješno radili na prevenciji transgeneracijske traume i unapređenju kvaliteta života BH društva. O uvjetima upisa i certifikacije direktno kontaktirajte UG „Progres“.
Projekt Teatar sa Margine primarno je osmišljen s ciljem da kreira platformu u okviru koje će LGBTIQA osobe imati mogućnost da uz pomoć psihoterapeutkinje psihodrame i trenera forum teatra, dekonstrušu, te teatarski prožive i postave iskustva diskriminacije sa kojima se LGBTIQA osobe suočavaju. Sa druge strane, generalna populacija imat će priliku da rezultate ovog procesa pogleda u formi forum teatarske predstave koja će se igrati u Sarajevu, Tuzli i Mostaru. Proces dekonstrukcije i obrade autentičnih iskustava diskriminacije, kao i same pripreme predstave, biće i filmski dokumentovan, što će rezultirati dokumentarnim filmom čija se projekcija očekuje u Sarajevu.
Psihodrama i forum teatar predstavljaju složene, a opet tople i neposredne društveno angažovane tehnike koje omogućavaju, u ovom slučaju, LGBTIQA osobama, da u sigurnom prostoru promišljaju vlastita iskustva diskriminacije, nasilja i ugnjetavanja, s ciljem ohrabrivanja i osnaživanja, te posljedično i senzibilisanja generalne populacije.
Navedeni projekt podrazumijeva višemjesečni temeljiti proces poniranja u iskustava diskriminacije LGBTIQA osoba, te paralelni proces razumijevanje društvenih potreba u smislu potreba za informisanošću iz domena iskustava života LGBTIQA osoba.
Autentično predstavljanje iskustava LGBTIQA osoba razumijevamo kao ozbiljan zadatak, te smo zahvalni za povjerenje koje nam je ukazano. Udruženje Progres ovaj projekt smatra vrijedonosno integrisanim u misiju i viziju Udruženja, te se raduje njegovoj implementaciji.
Sve navedene aktivnosti koordinirat će višegodišnji profesionalci iz oblasti forum teatra, filma, te mentalnog zdravlja.
Neki od članova tima okupljenih oko ideje projekta Teatra sa Margine su pihoterapeutkinja psihodrame Tihana Majstorović, trener forum teatra Demir Mekić, režiser Alen Drljević, te autori projekta psihoterapeutkinja Belma Žiga i sociolog Mirza Halilčević.
Udruženje za psiho-socijalnu podrsku i bolju buducnost “Progres”, sa zadovoljstvom ima priliku najaviti kako će u periodu april 2024.-april 2025. godine, uz podršku USAID-a, odnosno, INSPIRE programa, koji između ostalog finansira aktivnosti koje imaju za cilj unaprijeđenje položaja LGBTQIA osoba u Bosni i Hercegovini, realizirati projekt Teatar sa Margine.